Wczytuję dane...

Wojna Polska 1918–1921

Model:  30870447
średnia: 0.0  ocen: 0
Ten produkt nie ma jeszcze ocen
Produkt dostępny!
50 szt.
66,15 PLN

Wojna polska 1918–1921
W 1930 r. kpt. dypl. Adam Przybylski wydał swe najważniejsze dzieło historyczno-wojskowe pt. Wojna polska 1918–1921. Przedstawił w nim w sposób syntetyczny przebieg zmagań o niepodległość i granice Polski w okresie od upadku państw centralnych (11 XI 1918 r.) aż do zakończenia trzeciego powstania śląskiego (5 VII 1921 r.). 

Klęska wojskowa państw centralnych i jej wpływ na położenie w Polsce
Podjęty przez Niemców w marcu 1918 roku na froncie zachodnim ostatni olbrzymi wysiłek, celem wywalczenia zwycięstwa – załamuje się. W połowie lipca państwa sprzymierzone przechodzą do generalnego ataku a siła wojskowa Niemiec kruszy się i zużywa pod nieprzerwanymi ciosami. Faktycznie, niemiecki front na zachodzie cofa się ustawicznie. Ponadto, w połowie września pęka front bułgarski – Bułgaria prosi o pokój i poddaje się. Ostatecznie, klęska państw centralnych staje się nieunikniona. Z początkiem października Niemcy, Austro-Węgry i Turcja proszą o pokój. Dnia 11 listopada zostaje podpisane zawieszenie broni, podyktowane przez zwycięskiego wodza wojsk sprzymierzonych.

Ten rozwój wydarzeń ogólnych wywiera głęboki wpływ na stan rzeczy w Polsce. Mając to na uwadze, szerokie masy społeczeństwa jawnie akcentują wrogi względem państw centralnych stosunek. Związana z Niemcami Rada Regencyjna, wraz ze swym gabinetem ministrów, stoi zupełnie poza nawiasem życia narodowego, pozbawiona wszelkiego wpływu na nie, tak faktycznego, jak i moralnego. Poddana formalnie zwierzchniej władzy Rady Regencyjnej, w rzeczywistości zaś zależna od niemieckiego generał-gubernatora von Beselera, Polska Siła Zbrojna nie przedstawia istotnego czynnika; pomimo istnienia na terenie obu okupacji sieci terytorialnych ośrodków organizacyjno-werbunkowych, liczebny jej rozrost zawodzi. Prowadzona przez obóz niepodległościowy szeroka propaganda przeciw państwom centralnym wzmaga się i zaostrza.

Rośnie też agresywność czynnych wystąpień Polskiej Organizacji Wojskowej a akcja dywersyjna i terrorystyczna przybiera coraz to większe rozmiary. W połowie października na całym terenie okupacji, w licznych miejscowościach, mają miejsce jednoczesne napady POW na instytucje i oddziały niemieckie; w kilku miejscach dochodzi do stoczenia regularnej walki. O dotkliwości tych działań świadczą odezwy władz niemieckich. Mianowicie,  zawierają on groźbę, że w razie dalszego prowadzenia przez Polaków „tak zbrodniczej działalności”, zostanie Polska zamieniona w kupę gratów. Rzeczywiście, zwrócenie się przez państwa centralne z prośbą o pokój, podrywa w społeczeństwie ostateczną i jedyną podstawę ich powagi – poczucie ich siły wojskowej. Tak zaczyna się wojna polska.

Rzadko spotykana klarowność wywodu, do tego strategiczna perspektywa i świetne pióro
W Wojnie polskiej… prezentuje te zmagania na płaszczyźnie strategiczno-operacyjnej, czasami tylko, kiedy jest to absolutnie konieczne, opisuje ich tło polityczne. Dzięki temu autor osiągnął świetną klarowność wywodu i przejrzyście nakreślił przebieg polskiej walki o niepodległość. Nie mogło być inaczej, ponieważ książkę napisał oficer nie tylko o wysokich walorach intelektualnych, ale też i o świetnym piórze. Wydawnictwo zostało opracowane na nowo, zilustrowane kilkudziesięcioma zdjęciami, opatrzone wstępami, biogramami i mapami. Dzięki temu publikacja nabrała przez to nowoczesnej formy edytorskiej i urody.
Zapraszamy do lektury !!!. 


Autor: Adam Przybylski
Data premiery: 2025-07-01
Strony: 215
Rodzaj: Książki
Okładka: Twarda
Format: 242x170x17
Zalecany przedział wiekowy: +
Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 199 PLN

Darmowa dostawa
dla zamówień powyżej 199 PLN

Wsparcie klientów odpowiemy na wszelkie pytania

Wsparcie klientów
odpowiemy na wszelkie pytania

Gwarancja jakości Zaufało nam wielu klientów

Gwarancja jakości
Zaufało nam wielu klientów

Bezpieczne płatności online

Bezpieczne płatności
online