Korona Plantagenetów. Rebelia synów Henryka II wyd. 2024

Merkawa, Miecz Izraela
Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło, Łukasz M. Nadolski, Paweł Przeździecki, Michał Przybylak
Merkawa: opowieść nie tylko o czołgu
Merkawa: miecz Izraela to opowieść o tym, jak Izrael stworzył siły zbrojne uważane za jedne z najlepszych na świecie. Mimo ciągłego zagrożenia Izrael rozwijał się gospodarczo i naukowo w bardzo szybkim tempie. Izraelczycy od podstaw stworzyli przemysł będący w stanie zbudować czołg, który jeśli chodzi o użyte rozwiązania techniczne i skuteczność bojową, znajduje się światowej czołówce. Monografia została napisana przez zespół autorów, wybitnych znawców tematu, pod redakcją Łukasza Przybyło.
Autorzy monografii Merkawa – miecz Izraela, opierając się na bardzo bogatych materiałach, zaprezentowali historię powstania i rozwoju – czołgu merkawa. Jednak nie ograniczyli się tylko do przedstawienia genezy powstania tej konstrukcji, jego danych taktyczno-technicznych, czy kolejnych przeprowadzonych modyfikacji. Z tą intencją autorzy wzbogacili publikację wspomnieniami i wywiadami z dowódcami wojsk izraelskich. W konsekwencji takiego podejścia, Czytelnik może w pełniejszym świetle obserwować proces tworzenia izraelskich wojsk pancernych i ich doktryny użycia. Ponadto w pracy umieszczono niezwykle rzetelne opisy działań bojowych, w których brały udział merkawy. Wreszcie, w monografii poruszono również arcyciekawy problem: roli polskich Żydów w rozwoju izraelskich wojsk pancernych.
Generał Izrael „Talik” Tal. Intelektualista i żołnierz
Historia izraelskich wojsk pancernych nierozerwalnie wiąże się z gen. Izraelem „Talikiem” Talem, który w latach 60. i 70. XX w. nadał kształt pancernej doktrynie Cahalu, a następnie stworzył merkawę – swoje opus magnum. Talik był nie tylko wojskowym intelektualistą, ale i żołnierzem, uczestniczącym w wielu wojnach – od II wojny światowej zaczynając, a na I wojnie libańskiej w 1982 r. kończąc. Jego wkład w rozwój myśli wojskowej związanej z wojskami pancernymi oraz dokonania bojowe docenili amerykańscy pancerniacy. Umieścili oni portret gen. Tala pośród trzech innych w Sali Dowódców w Fort Knox – siedzibie wojsk pancernych US Army. Tych trzech innych dowódców to George Patton, Creighton Abrams i Erwin Rommel.
Autorzy mają nadzieję, ze pracując zespołowo i skupiając się na najbliższych sobie tematach osiągnęli efekt synergii. Zapraszamy do lektury !!!
Darmowa dostawa
dla zamówień powyżej 199 PLN
Wsparcie klientów
odpowiemy na wszelkie pytania
Gwarancja jakości
Zaufało nam wielu klientów
Bezpieczne płatności
online