Wczytuję dane...

Doktryny wojenne. Historia i ocena

Model:  30870492
średnia: 0.0  ocen: 0
Ten produkt nie ma jeszcze ocen
Produkt dostępny!
21 szt.
75,60 PLN

Doktryny wojenne, czyli wojna jako konfrontacja zbiorowych woli i intelektów
Doktrynę wojenną, można rozumieć jako przyjęte poglądy na sposób, w jaki siły zbrojne walczą lub planują walczyć w czasie wojny. Wbrew potocznym opiniom wojna jest nie tylko fizycznym starciem dwóch uzbrojonych grup ludzi, ale przede wszystkim konfrontacją dwóch zbiorowych woli i intelektów. I z tą właśnie intencją, Łukasz Przybyło, zbudował interesujący, oryginalny fundament metodologiczny swoich rozważań. Praca obejmuje omówienie pięciu przypadków wypracowania oraz wdrożenia doktryny, w różnych ustrojach społecznych i modelach sił zbrojnych. Aby rozważania swoje przedstawić w atrakcyjny dla czytelnika sposób, autor zdecydował się podejść do doktryny w sposób analityczno-problemowy. W konsekwencji stanowi ona zerwanie z powszechnym w polskiej literaturze „kronikarsko-opisowym” podejściem do myśli wojskowej. Zaniedbania strategii na polu przygotowań wojennych to recepta na przegranie wojny jeszcze przed jej rozpoczęciem Badaniu, pod kątem użytych modeli doktrynalnych, poddane zostały doświadczenia historyczne z ostatnich 150 lat. Zważywszy na ilość konfliktów zbrojnych i bogactwo użytych doktryn, jest to w opinii autora, doskonała podstawa do analizy ich skuteczności i wiarygodności na polu walki. Jednak to nie tylko rozważenia teoretyczne, ale też głębokie przeświadczenie, że studia nad doktrynami powinny pozwolić na stworzenie teoretycznego modelu tworzenia, wdrażania i oceny wiarygodności. Wreszcie w zamyśle autora, może to być fundamentem do dalszych badań i analiz wspomagających formułowanie i reformowanie doktryny obronnej Polski. W rezultacie takiego podejścia można uniknąć błędów popełnionych w przeszłości przez nasz czy inne narody. Iście profetyczne spojrzenie na ten problem dał ppłk dypl. Stefan Mossor w swojej pracy wydanej tuż przed wybuchem II wojny światowej:

Można śmiało powiedzieć, że zaniedbania strategii na niezmiernie obecnie trudnym polu przygotowań wojennych mogą doprowadzić do przegrania wojny jeszcze w czasie pokoju, przed jej rozpoczęciem.

Pięć modelowych przykładów doktryn i ich użycia
Obszarem badań dla niniejszej pracy są konflikty zbrojne XIX i XX w. zamykające się w latach 1861–1991. Nagromadzenie wojen w wyżej wymienionym okresie zmusza jednak do wyboru tylko niektórych z nich, najbardziej charakterystycznych dla tematu badań.  Nie tylko ilość wojen, ale też bogactwo użytych doktryn w badanym okresie pozwoliło autorowi wybrać najlepsze przykłady do omówienia. Aby uczynić wykład przejrzystym, każdy z wybranych przykładów historycznych zostanie opisany w oddzielnym rozdziale:

Początkowy okres I wojny światowej – rok 1914
Rewolucja doktrynalna na froncie zachodnim w latach 1917–1918
Doktryny Francji i Niemiec w okresie 1919–1940
Wojna Jom Kippur w 1973 r.
I wojna w Zatoce Perskiej w 1991 r.


Autor: Łukasz Przybyło
Data premiery: 2025-07-01
Strony: 310
Rodzaj: Książki
Okładka: Twarda
Format: 242x170x20
Zalecany przedział wiekowy: +
Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 199 PLN

Darmowa dostawa
dla zamówień powyżej 199 PLN

Wsparcie klientów odpowiemy na wszelkie pytania

Wsparcie klientów
odpowiemy na wszelkie pytania

Gwarancja jakości Zaufało nam wielu klientów

Gwarancja jakości
Zaufało nam wielu klientów

Bezpieczne płatności online

Bezpieczne płatności
online